Lazer Epilasyon Rehberi

Ağda, jilet ve benzeri yöntemlerle yapılan tüy giderme işlemlerinde kılların yeniden uzaması, istenmeyen tüylerle mücadeleyi sinir bozucu bir hale getiriyor. Bu yöntemler ciltte tahrişe de neden olabiliyor.  Oysa herkesin hayali tüysüz, pürüzsüz ve ipeksi bir cilde sahip olmak. Bu amaçla bakım için çok çaba ve para harcanıyor. Günümüzde hem zamandan hem de paradan tasarruf etmek için lazer epilasyon etkili ve kalıcı bir çözümdür.

Lazer Epilasyon Nasıl Etki Eder?

Lazer ışını kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir ve kıl köküne iletilir. Kıl kökünde ısı enerjisine dönüşerek, kıl köküne uzamayı önemli ölçüde yavaşlatacak kadar zarar verir. Her seansta tahribat artar ve en sonunda kıl kökü artık kıl üretemeyecek şekilde tamamen yok edilir.

Lazer Epilasyon Tüm Cilt Tiplerine Uygulanır Mı?

Lazer epilasyonun etki mekanizmasında önemli rol oynayan melanin, aynı zamanda cilde de rengini veren pigmenttir. Bu nedenle Alexandrite gibi yüksek melanin emilimine sahip lazer dalga boyları ile koyu tenli kişilerde lazer epilasyon düşük dozlarla yapılabilmektedir. Bu da lazer epilasyonun etkinliğini azaltmaktadır ve daha çok seans anlamına gelmektedir. Bronz tenlerde ise kişinin renginin açılması beklenmektedir. Buz Lazer™ ise daha düşük melanin emilimine sahip Diode dalga boyuna sahip olduğundan tüm cilt tiplerine güvenle uygulanmaktadır. Bronz ten dahil tüm cilt tiplerinde lazer epilasyon yapabilme olanağını sunan Buz Lazer™ öncesi ve sonrasında 1 hafta güneşe çıkmamak yeterlidir.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Uygulanır?

Lazer epilasyon seans sayısı cilt rengi, kıl rengi, kıl yoğunluğu ve tedavi edilen bölgeye bağlı olarak değişse de ortalama 6-8 seanstır. Alt bacak, koltuk altı ve bikini çizgisi tedaviye daha erken yanıt verirken yüz ve üst bacak gibi daha ince kıl yapısına sahip alanlar daha geç yanıt verir. Özellikle yüzdeki kıllar hormonal tahrikli olduğundan daha inatçıdır. Bu nedenle yüz bölgesi ve derin yerleşimli erkek sırt bölgesi için ek 1-2 seans daha gerekebilir. Lazer epilasyon seansları 6-8 hafta ara ile uygulanmalıdır.

Lazer Epilasyon Ağrılı Mıdır?

Ağrıya karşı duyarlılık kişiden kişiye değişse de lazer epilasyonda ağrı duyulur. Özellikle erkek sırt, göğüs bölgesi ve kadın genital bölgesinin epilasyonu biraz daha ağrılıdır. Gelişen teknolojiler ile Buz Lazer™ lazer epilasyonun ağrısını ortadan kaldırmıştır. Buz gibi soğuyan başlığı ile cildi -3 dereceye kadar soğutan Buz Lazer™ ile lazer epilasyon neredeyse tamamen ağrısız bir uygulama olmuştur.

Lazer Epilasyon Kalıcı Mıdır?

Dünyaca kabul edilen oran, lazer epilasyon ile kıllarda % 80-90 oranında bitme sağlanmasıdır. Bazı kişilerde bu oran % 95-100 oranında da olabilmektedir. Lazer epilasyon seanslarından sonra kılların büyük bölümü asla geri çıkmaz. Yeniden büyüyen kıl olursa da orijinal halinden çok daha incedir ve çok daha yavaş uzar. Bu nedenle tam temizlenme için istendiğinde yılda bir kez tekrar edilebilir.

Lazer Epilasyon İçin Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

Lazer epilasyon seansından 1 gün önce kıllar jilet yardımı ile alınmalıdır. Aksi takdirde kıllar lazer enerjisini tamamen emer, yanan kıllar ısınarak cilde yapışır ve ciltte yanık oluşturur. Ayrıca kıl köküne daha az enerji ulaşacağından optimum sonuç elde edilemez.

Lazer Epilasyon Öncesi ve Sonrasında Nelerden Kaçınmak Gerekir?

Lazer epilasyon öncesi ve sonrasında güneşe maruz kalmamak gerekir. Aksi takdirde ciltte renk farklılıkları ve lekeler oluşabilir. Bu süre Alexandrite lazerler için minimum 1 ay iken, yeni nesil Buz Lazer™ ile sadece 1 haftadır. Bu sürenin sonunda güneşe çıkarken mutlaka SPF 30 veya üzeri uygun bir güneş koruyucu kullanmak mutlaka gereklidir. Uygulamadan sonra 1 gün boyunca tedavi edilen alana su değdirmemek, 1 hafta boyunca da kese, peeling gibi tahriş edici işlemlerden kaçınmak gerekir.

 

 

 

 

BUZ LAZER BENZER YAZILAR
Sahte Buz Lazer Cihazlarındaki Tehlike

Her geçen gün artan sahte Buz Lazer cihazları sağlık açısından ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Bu tehlikeleri anlatmadan önce gerçek Buz Lazer cihazları hakkı...

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

İstenmeyen kıl ve tüylerinden kalıcı olarak kurtulmak için lazer epilasyon tedavisine başlayan herkesin aklında beliren ilk soru dökülmelerin ne zaman olacağı y...

Detayli Bilgi Al
25 Soruda Soprano Titanium Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Soprano Titanium hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını aşağıdaki yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyonda Yapılan 7 Yaygın Hata

Vücuttaki istenmeyen tüyler hem kadınlar hem de erkekler için sinir bozucu olabiliyor.

Detayli Bilgi Al
Cihaz Satışı Nerelerde Yaptırabılırım