Lazer Epilasyon Seansları

Lazer epilasyon istenmeyen tüyleri kalıcı olarak gidermenin en etkili ve güvenli yöntemidir. Lazer epilasyonun etki mekanizması aslında oldukça basittir. Lazer ışını, kıl folikülündeki  melanin pigmenti tarafından emilir. Lazer ışınının enerjisi kıl folikülünü ısıtır ve folikülü tahrip eder. Sadece kıl ve folikülün spesififk yapıları etkilenir, çevre dokularda hasar oluşmaz. Lazer epilasyon sadece anajen fazdaki yani büyüme evresindeki kıllarda etkili olduğu için birden çok seans gerektirir. Kıl döngüsünün katajen ve telojen adı verilen diğer iki aşaması, kılın dinlenmeye geçiş ya da dinlenme evresidir ki bu kıllar lazer epilasyondan etkilenmez. Tüm kılları aynı anda büyüme evresinde yakalamak mümkün olamayacağı için tek seans yeterli olmaz.

Lazer Epilasyon Seans Sayısını Belirleyen Faktörler

Lazer epilasyonda ihtiyaç olan seans sayısı kişiden kişiye ve uygulama yapılacak alana göre farklılık gösterir. Lazer epilasyon seans sayısını belirleyen faktörler arasında cilt rengi, kıl rengi, kıl kalınlığı ve kıl yoğunluğunu sayabiliriz. Kişinin yaşı, cinsiyeti ve uygulama alanı da seans sayısında rol oynar. Örneğin, kalın kıllara sahip bir erkek sırtı ince kıllı bir kadın bacağından daha fazla seansa ihtiyaç duyacaktır. Yüz bölgesindeki kıllar için de ek bir iki seans daha gerekebilir. Ortalama bir sayı vermek gerekirse en az 8 seansa ihtiyaç olacaktır. İlk konsültasyonda kıl yapısı kontrol edildikten sonra kaç seans gerekeceği konusunda bir fikir ortaya çıkar. Buz Lazer gibi FDA onayına sahip sistemlerle kalıcı sonuçlar elde edilmektedir. Buz Lazer başarı oranı %90 civarındadır.

Lazer Epilasyon 20 Gün Arayla Yapılır mı?

Lazer epilasyon seans aralığı uygulama yapılan bölgeye göre farklılık gösterir. Seans aralığı üst dudak, çene gibi kılların hızlı büyüdüğü yüz bölgesinde ortalama 4-5 haftada bir olmalıdır. Vücut bölgesindeki kılların epilasyonu ise 6-8 hafta ara ile yapılmalıdır. Lazer epilasyonu iki hafta-20 gün ara ile yapan bazı merkezlerden özellikle uzak durulması gerekir. Çünkü, kıl döngüsünün tamamlanması için minimum 4 haftalık bir süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenle lazer epilasyon seans aralığı yüz için en erken 4 hafta, vücut içinse 6 hafta olmalıdır.

Merdiven altı tabir edilen yerlerde, lazer dahi olmayan cihazlarla 20 gün arayla yapılan uygulamalardan sonra kılların azalacağına arttığı yönünde birçok vaka mevcuttur. Ayrıca FDA onayına sahip olmayan bu cihazlarla ciltte yanık, kalıcı iz gibi istenmeyen etkiler ortaya çıkmaktadır.

Lazer Epilasyon Seansları Ağrılı Mıdır?

Lazer epilasyon, son 20 yılın en çok başvurulan estetik prosedürüdür. Birçok avantajının yanında lazer epilasyon ağrısı maalesef hastalar için hep sorun olmuştur. Bu amaçla hava soğutma, gaz soğutma gibi yöntemler kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemler de lazer epilasyon ağrısını tamamen ortadan kaldıramamıştır. Özellikle koyu renkli cilt tiplerinde, genital bölge gibi kalın kıllarda ve erkek sırtı gibi derin yerleşimli kıllarda lazer epilasyon fazla ağrılıdır.

Lazer epilasyon ağrısını ortadan kaldırmak için geliştirilmiş Buz Lazer ile artık neredeyse tamamen ağrısız, acısız bir lazer epilasyon yapılabilmektedir.

Son yılların gözde lazer epilasyon yöntemi Buz Lazer ağrısız ve konforlu bir lazer epilasyon için gerekli tüm detayların düşünüldüğü bir sistem. Kullandığı patentli teknolojiler ile etkili, kalıcı, yan etkisiz ve ağrısız bir lazer epilasyon sunmaktadır. Buz Lazer, ICE Teknolojisi adında gelişmiş bir soğutma sistemine sahip. Uygulama sırasında tedavi başlığının safir ucu buz gibi soğuk oluyor ve cilde temas ettirildiğinde cildi -3 dereceye kadar soğutuyor. Tüm seans boyunca buz gibi soğuk olmaya devam eden tedavi başlığı cildi serinletiyor ve üst seviyede hasta konforu sunuyor.

Lazer epilasyonun etkili ve kalıcı olması, seansların güvenli ve konforlu bir şekilde geçmesi için Buz Lazer günümüzün en ideal yöntemidir.

 

 

BUZ LAZER BENZER YAZILAR
Sahte Buz Lazer Cihazlarındaki Tehlike

Her geçen gün artan sahte Buz Lazer cihazları sağlık açısından ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Bu tehlikeleri anlatmadan önce gerçek Buz Lazer cihazları hakkı...

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

İstenmeyen kıl ve tüylerinden kalıcı olarak kurtulmak için lazer epilasyon tedavisine başlayan herkesin aklında beliren ilk soru dökülmelerin ne zaman olacağı y...

Detayli Bilgi Al
25 Soruda Soprano Titanium Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Soprano Titanium hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını aşağıdaki yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyonda Yapılan 7 Yaygın Hata

Vücuttaki istenmeyen tüyler hem kadınlar hem de erkekler için sinir bozucu olabiliyor.

Detayli Bilgi Al
Cihaz Satışı Nerelerde Yaptırabılırım