Lazer Epilasyon Sonrası Bakım

Lazer epilasyon  istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan bir yöntemdir. Lazer epilasyondan sonra bazı kişilerde cilt hassasiyeti gelişebilir. Kızarıklık, kaşıntı, kabarcıklar  görülebilir. Hassas ciltlerde bu komplikasyonların görülme sıklığı daha fazladır. 

Lazer epilasyondan sonra görülebilen  bu komplikasyonlar genellikle birkaç saat sonra kendiliğinden geçer. Ancak FDA onayı olmayan güvensiz cihazlarla yapılan uygulamalardan sonra, hatalı doz ve hatalı dalga boyu kullanımı sonucu ciltte yanık, kalıcı iz ve leke gelişebilir. 

Lazer epilasyon ergenlik dönemi bitiminden itibaren uygulanabilir. Lazer epilasyonda üst yaş sınırı yoktur; kılları beyazlamamış, kıllarında renk pigmenti olan her yaş grubuna uygulanabilir. Uygulama yapılacak alanda açık yara, enfeksiyon ve şüpheli lezyon olan kişilere lazer epilasyon yapılmaz. Hamileler, kalp pili taşıyanlar, epiepsi hastaları ve antikoagülan ilaç kullananlara da lazer epilasyon yapılmaz. Roaccutane gibi izotretinoin etken maddesi içeren ilaçların kullanımı bittikten 6 ay sonra lazer epilasyon yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Lazer Epilasyondan Sonra

1. Lazer epilasyondan sonra   purpura, kabarcık, eritem, ödem görülmesi normaldir. Bu yan etkiler genellikle birkaç saat sonra kendiliğinden geçer. Ancak hatalı dozlarla ve cilt rengi için uygun olmayan dalga boylarıyla yapılan lazer epilasyon uygulamalarından sonra cilt yanığı oluşabilir. Buna bağlı olarak hiperpigmentasyon ve/veya hipopigmentasyon yani ciltte renk değişimi meydana gelebilir, atrofik skar gelişebilir.

2. Lazer epilasyondan sonra oluşan kızarıklık, kaşıntı ve kabarcıklar için hekimin önereceği yatıştırıcı kremler kullanarak cildin rahatlaması sağlanabilir.

3. Lazer epiasyondan sonra ciltte bir miktar kuruluk olması normaldir. Uygun bir nemlendirici kullanarak cildi nemlendirmek gerekir.

4. Lazer epilasyon yapılan bölgeler kesinlikle güneş ışınlarından korunmalıdır. Dışarıya çıkarken mutlaka SPF 30 veya üzeri bir güneş koruyucu krem kullanmak gerekir. Geleneksel lazer epilasyon yöntemleri bronz tene uygulanmaz, minimum 1 aya cilt renginin açılması beklenir. Aksi halde ciltte renk değişimleri meydana gelebilir, cilt yanığı oluşabilir. Buz Lazer bronz tene de uygulanabilmesi ile öne çıkan bir yöntemdir. Aktif güneşe çıktıktan 1 hafata sonra Buz Lazer güvenle uygulanabilmektedir. 

5. Lazer epilasyon yapılan bölgelerin 24 saat boyunca su ile temas etirilmemesi gerekir. Yine 24 saat boyunca bu bölgelere kimyasal içerikli kozmetik ürünler, parfümler, depdorantlar kullanılmamalıdır. 

6. Lazer epilasyondan sonra ciltte tahrişe neden olabilecek peeling, kese, hamam ve sauna gibi uygulamalardan 1 hafta boyunca uzak durmak gerekir. 

7. İdeal lazer epilasyon seans aralığı yüz için 4-5 hafta, vücut içinse 6-8 haftadır. Daha sık aralıklarla yapılan lazer epilasyon seansları etkinliği arttırmadığı gibi cilt tahrişlerine de neden olabilmektedir. 

8. Seans aralarında çıkan kıllar kesinlikle ağda, cımbız ve epilasyon aletleri gibi kılları kökünden koparan yöntemler ile alınmamalıdır.  Davet gibi özel bir etkinklik öncesi sadece 1 kereye mahsus olmak üzere jilet yardımı ile kıllar alınabilir. 

9. Çene, bıyık ve diğer  yüz bölgelerindeki kıllar lazer epilasyona geç yanıt verir. Bu nedenle yüz bölgesi lazer epilasyonda biraz sabırlı olmak gerekir. Bu bölgedeki kılalrın inatçı olduğu unutulmamalıdır.  Alexandrite lazer epilasyon cihazları yüzdeki ayva tüylerinde aktivasyon yapabilmektedir. Buz Lazer ise ayva tüylerinde aktivasyona neden olmaz, bu nedenele yüz bölgesinde en çok tercih edilen lazer epilasyon yöntemidir.

BUZ LAZER BENZER YAZILAR
Sahte Buz Lazer Cihazlarındaki Tehlike

Her geçen gün artan sahte Buz Lazer cihazları sağlık açısından ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Bu tehlikeleri anlatmadan önce gerçek Buz Lazer cihazları hakkı...

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

İstenmeyen kıl ve tüylerinden kalıcı olarak kurtulmak için lazer epilasyon tedavisine başlayan herkesin aklında beliren ilk soru dökülmelerin ne zaman olacağı y...

Detayli Bilgi Al
25 Soruda Soprano Titanium Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Soprano Titanium hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını aşağıdaki yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyonda Yapılan 7 Yaygın Hata

Vücuttaki istenmeyen tüyler hem kadınlar hem de erkekler için sinir bozucu olabiliyor.

Detayli Bilgi Al
Cihaz Satışı Nerelerde Yaptırabılırım