Buz Lazer
Buz Lazer

Lazer Epilasyon Zararları

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmak için en etkili çözümdür.  Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışını direkt kıl köklerini hedefler. Kıl kökünde lazer enerjisine dönüşerek kıl köklerini tahrip eder. Her lazer epilasyon seansında kıl kökü bir miktar tahrip edilir, ilerleyen seanslarla birlikte kıl kökü bir daha kıl üretemeyecek düzeyde tahrip olur. Böylece lazer epilasyonla  istemediğiniz tüylerden kısa sürede kalıcı olarak kurtumak mümkün olur. Lazer epilasyon 1997 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından onaylanmış güvenli bir uygulamadır. Lazer epilasyon Buz Lazer gibi FDA onayına sahip güvenli cihazlarla uygulandığında yan etki riski olmayan bir uygulamadır. Lazer epilasyonun vücuda zarar verdiğine dair hiç bir vaka bulunmamaktadır. Tüm dünyada uzun yıllardır yaygın olarak kullanılan lazer epilasyon hakkında birçok bilimsel çalışma mevcuttur.

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Nelerdir?

Lazer epilasyondan sonra ciltte eritem (ciltte kızarıklık), ödem ve kabarcıklar gözlemlenebilir. Bu etkiler kısa süre sonra (yaklaşık birkaç saat sonra) kendiliğinden geçer.  Uygun olmayan dalga boyları ile ve/veya  hatalı dozlarla yapılan lazer epilasyondan sonra ciltte yanık leke ve kalıcı iz oluşabilir. FDA onayı olmayan cihazlarla yapılan uygulamalrdan sonra ise daha ciddi yan etkiler meydana gelebilir. Bu nedenle lazer epilasyonda kullanılan cihazın mutlaka FDA onayına sahip medikal cihaz olmasına dikakt etmek gerekir.

Buz Lazer günümüzün en gelişmiş lazer epilasyon cihazı olarak kabul edilmektedir. Gelişmiş soğutma sistemi sayesinde ağrısız, acısız ve son derce konforludur. Buz Lazer epilasyon esnasında cilt -3 derceye kadar soğutlulur. Tüm seans boyunca etkili soğutma devam eder ve cilt sürekli serin tutulur. Hasta konforunu arttıran bu soğutma sistemi yan etki riskini de ortadan kaldırır.

Lazer epilasyondan hemen sonra güneşe çıkmak ciltte hiperpigmentasyon ve /veya hipopigmentasyona neden olabilir. Bu nedenle lazer epilasyondan sonra mutlaka SPF 30 ve üzeri güneş koruyucu krem kullanmak gerekir . Bronz tene lazer epilasyon yapılması içi cilt renginin açılması beklenir. Bu süre birçok lazer epilasyon yönteminde 1 ay iken, Buz Lazer için 1 haftadır.  Buz Lazer, bronz tenlerde ve koyu renkli ciltlerde de yanık gibi komplikasyonlara neden olmadan uygulanmaktadır. Buz Lazer epilasyondan önce ve sonra 1 hafta aktif güneşe çıkmamak yeterlidir.

Lazer epilasyondan önce ve sonra önerilen talimatlara uymak,  kişisel bakım ve hijyene dikkat edilmesi önemlidir. Lazer epilasyon yaptırılacak bölgede enfeksiyon, yara, şüpheli lezyon gibi sağlık sorunları varsa o bölgelere lazer epilasyon uygulanmamalıdır. Bu durumda yapılan epilasyon ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir, bu sebeple mutlaka doktorunuza danışarak lazer  epilasyon yaptırmaya karar vermelisiniz.  Lazer epilasyon sonrasında bir gün boyunca bölgenin su ile temas etmemesi önemlidir. 1 hafta boyunca da uygulama yapılan alana peeling, kese gibi tahrişe neden olabilecek işlemler yapılmamalıdır. 

Genital bölge lazer epilasyonun kısırlık yapıp yapmadığı da merak edilen bir diğer konu. Lazer ışını sadece kıl köklerini hedefler. Kıl kökleri cildin birkaç milimetre altındadır. Yumurtalıklar ise diğer iç organlar gibi daha derindedir. Lazer ışını yumurtalıklar dahil hiç bir iç organa ulaşamaz ve dolayısıyla hiç bir organa zarar vermez. Lazer epilasyon kısırlık yapmaz, kansere neden olmaz.

Lazer epilasyon için yapılabilecek en önemli uyarı hamilelerin asla epilasyon yaptırmaması gerektiğidir. Epilepsi hastaları, kalp pili taşıyanlar, antikoagülan ilaç kullananlara da lazer epilasyon yapılmaz. Ergenlik dönemi bitmeden lazer epilasyon etkili olamayacağı için bu dönemde de lazer epilasyon öerilmez.

Buz Lazer yan etki riski olmayan bir yöntemdir. Ağrısız ve acısız olması ile öne çıkan Buz Lazer günümüzün en çok tercih edilen lazer epilasyon sistemidir. 

BUZ LAZER BENZER YAZILAR
Sahte Buz Lazer Cihazlarındaki Tehlike Sahte Buz Lazer Cihazlarındaki Tehlike

Her geçen gün artan sahte Buz Lazer cihazları sağlık açısından ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Bu tehlikeleri anlatmadan önce gerçek Buz Lazer cihazları hakkı...

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür? Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

İstenmeyen kıl ve tüylerinden kalıcı olarak kurtulmak için lazer epilasyon tedavisine başlayan herkesin aklında beliren ilk soru dökülmelerin ne zaman olacağı y...

Detayli Bilgi Al
25 Soruda Soprano Titanium Hakkında Bilmeniz Gerekenler 25 Soruda Soprano Titanium Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Soprano Titanium hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını aşağıdaki yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyonda Yapılan 7 Yaygın Hata Lazer Epilasyonda Yapılan 7 Yaygın Hata

Vücuttaki istenmeyen tüyler hem kadınlar hem de erkekler için sinir bozucu olabiliyor.

Detayli Bilgi Al
Cihaz Satışı Nerelerde Yaptırabilirim