Lazer Epilasyonda Yapılan 7 Yaygın Hata

Vücuttaki istenmeyen tüyler hem kadınlar hem de erkekler için sinir bozucu olabiliyor. İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için en etkili ve en kalıcı yöntem lazer epilasyondur.

Peki lazer epilasyonda yapılması ve yapılmaması gereken önemli hususlar olduğunu biliyor muydunuz?

Bu makalede, vücut tüylerinden kurtulmak isterken yapılan hataları ve bunlardan nasıl kaçınılacağını ele alacağız.

En Yaygın Lazer Epilasyon Hataları

Lazer Epilasyon Hatası #1- Lazer epilasyon seanslarını tamamlamadınız

Vücudumuz, anajen (büyüme aşaması), telojen (dinlenme aşaması) ve katajen (geçiş aşaması) aşamalarından oluşan bir kıl büyüme döngüsüne sahiptir. Her kılın herhangi bir zamanda farklı bir büyüme aşamasında olması mümkündür. Lazer ışını sadece büyüme aşamasındaki kıl folikülünü tahrip eder, bu nedenle hastaların birden fazla seans alması lazer epilasyonun etkili olabilmesi açısından en önemli unsurdur. Böylece, tedavi alanındaki her kıl folikülünün hedeflenmesi ve tahrip edilmesi sağlanır. Kıl büyüme döngüsünün tam olarak tamamlanması yaklaşık altı hafta sürer. Bu nedenle vücut için seans araları minimum altı hafta olmalıdır. Yüz kılları daha çabuk büyüdüğü için seans aralığı dört- beş hafta olabilir. Lazer epilasyonda en iyi sonuçları elde etmek için ortalama 8 seans gerekir. Uygulama yaptırdığınız klinik, kıl ve cilt yapınıza göre planlanmış bir program sunar. Bu programa bağlı kalmanız önemlidir. Aksi takdirde istenilen düzeyde sonuç alamayabilirsiniz.

Günümüzün en gelişmiş lazer epilasyon yöntemi olarak kabul edilen Buz Lazer ortalama 8 seans önerilir.

Lazer Epilasyon Hatası #2- Tıraş olmayı unuttunuz

Lazer epilasyondan önce, uygulama yapılacak alan kıllarından tamamen temizlenmelidir. Neden? Çünkü; vücuttaki herhangi bir kıl, cildin aşırı ısınmasına ve yanmasına neden olabilir. Bu nedenle seans öncesinde mutlaka tıraş olmanız önemlidir; ağda veya kılları kökünden koparacak diğer işlemler asla uygulanmamalıdır. Ağda yaptığınızda veya cımbız kullandığınızda, kıl kökünü cildinizin altından çekiyorsunuz. Oysa lazer ışınının kıl köklerini tahrip edebilmesi için kıl köklerine ihtiyacınız var. Lazer ışını kıl köklerinde kalıcı hasar bırakır ve o kökten bir daha kıl uzamaz.

Buz Lazer epilasyondan bir gün önce, uygulama yapılacak alanın tıraşlanması gerektiği unutulmamalıdır.

Lazer Epilasyon Hatası #3- Güneşten korunmadınız

Lazer epilasyon, kıl köklerinde kalıcı hasar yaratmak için konsantre ışık kullanır. Bu nedenle yakın zamanda güneşe maruz kalmak hiperpigmentasyona (koyu renkli leke), hipopigmentasyona (beyaz leke), yara izine veya yanmaya neden olabilir. Lazer epilasyondan önce ve sonra güneşten kaçınmak gerekir. Geleneksel birçok lazer epilasyon yöntemi bronz tene uygulanmaz, cilt renginin açılması için minimum bir ay kadar beklemek gerekir. Lazer epilasyondan sonra da cildi güneşten korumak çok önemlidir. Bu amaçla güneşe çıkarken mutlaka SPF 30 veya üzeri bir güneş kremi kullanılmalıdır.

Buz Lazer, bronz ten dahil tüm cilt tiplerinin lazer epilasyonunda FDA onayına sahiptir. Güneşlendikten bir hafta sonra Buz Lazer yapılabilmektedir. Yaz aylarında da yanık riski olmadan lazer epilasyon imkanı sunan Buz Lazer, önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Lazer Epilasyon Hatası #4- Kullandığınız ilaçları belirtmediniz

Bazı ilaçların ciltte renk değişimine, lekeye neden olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle lazer epilasyondan önce ilaç listenizi gözden geçirmeniz önemlidir. Uygulama kliniğinde kullandığınız ilaçlar sorulacaktır. Bu soruya eksiksiz cevap vermeniz gerekir. Bazı antibiyotikler ciltte lekelenmeye neden olabilir. Roaccutan gibi isotretinoin etken maddesi içeren ilaçlar da cilt kuruluğuna neden olur. Dolayısıyla kullandığınız ilaçları belirtmeniz çok önemlidir.

Lazer Epilasyon Hatası #5- Makyajınızı temizlemediniz

Yüzünüze lazer epilasyon yaptırmadan önce makyaj yapmamalısınız, yüzünüzde makyaj varsa da iyice temizlemeniz gerekir. Ciltte makyaj olduğunda lazer cildi yakabilir veya ciltte uzun süre kalan koyu renkli lekelere neden olabilir. Ayrıca, lazer epilasyondan önce parfüm kullanımından da kaçınmak gerekir. Parfümdeki alkol cildi tahriş edebilir.

Lazer Epilasyon Hatası #6- Uygulama sonrası kurallara uymadınız

Lazer epilasyon cerrahi bir uygulama değildir, uygulamadan sonra iyileşme süresi gerektirmez. Ancak buna rağmen uygulamadan sonra uymanız gereken bazı kurallar vardır. Yukarıda belirtildiği gibi mutlaka SPF 30 veya üzeri güneş kremi kullanmak gerekir. Uygulamadan sonraki bir hafta süresince hamam, sauna, jakuzi, buhar odası gibi ısı veren uygulamalardan da kaçınmak gerekir. Aksi takdirde lazer epilasyondan sonra zaten hassas olan cildiniz tahriş olabilir. Kese, peeling gibi işlemler de bir hafta boyunca yapılmamalıdır.

Lazer Epilasyon Hatası #7- Ucuz teknoloji veya sahte lazer cihazı kullana bir merkezde uygulama yaptırdınız

Günümüzde o kadar fazla lazer epilasyon merkezi var ki, bu durum doğal olarak lazer epilasyon yaptıracak kişilerin kafasının karışmasına neden oluyor. Sosyal medyada yüzde yüz bitiş garantisi veren merkezlere, en son teknoloji olduğunu iddia eden merkezlere kısaca çok fazla bilgi kirliliğine rastlamak mümkün. Peki, lazer epilasyon merkezi seçerken neye dikkat etmek gerekir? Öncelikle, kliniğe hangi lazer epilasyon cihazını kullandıklarını sormak akıllıca olacaktır. Lazer epilasyon cihazının FDA onayının olması ve ÜTS sistemine kayıtlı tıbbi cihaz olması güvenlik açısından önemlidir. Klinik olarak kanıtlanmış etkilere sahip, güvenli ve yüksek profilli bir lazer firması tarafından üretilmiş olması da aranacak kriterler arasında olmalıdır.

Buz Lazer, FDA onayına sahiptir ve ÜTS sistemine kayıtlıdır. Hakkındaki klinik çalışmalarla etkili olduğunu ve güvenli bir sistem olduğunu kanıtlamıştır. Taklit ve sahte cihazlarla sonuç alınamayacağı gibi bu cihazların sağlık üzerinde olumsuz etkilerinin de olabileceği unutulmamalıdır. Gerçek Buz Lazer merkezleri için sayfamızın Klinikler bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

 

 

BUZ LAZER BENZER YAZILAR
Sahte Buz Lazer Cihazlarındaki Tehlike

Her geçen gün artan sahte Buz Lazer cihazları sağlık açısından ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Bu tehlikeleri anlatmadan önce gerçek Buz Lazer cihazları hakkı...

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

İstenmeyen kıl ve tüylerinden kalıcı olarak kurtulmak için lazer epilasyon tedavisine başlayan herkesin aklında beliren ilk soru dökülmelerin ne zaman olacağı y...

Detayli Bilgi Al
25 Soruda Soprano Titanium Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Soprano Titanium hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını aşağıdaki yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Detayli Bilgi Al
Gerçek Buz Lazer Yaptırdığınızdan Emin Misiniz?

Buz Lazer yaptığını iddia eden merdiven altı yerlerde yapılan uygulamalardan sonra hastaların sonuç alamadığı ve ne yazık ki mağduriyet yaşadığı bilgileri taraf...

Detayli Bilgi Al
Cihaz Satışı Nerelerde Yaptırabılırım