Lazer Epilasyonun Etki Mekanizması

Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri gidermek için konsantre ışık demeti (lazer) kullanan tıbbi bir işlemdir. Lazer epilasyon Selektif Fototermoliz prensibiyle etki eder. Selektif fototermolizde belirli bir dalga boyundaki ışık, hedef klomofor tarafından seçici olarak emilir. Hedef kolomofor, hedef içindeki ısı yayılımı nedeniyle zarar görür. Lazer epilasyonda hedef klomofor, kıllara ve cilde renk veren melanin pigmentidir. Lazer epilasyon esnasında kullanılan lazer cihazı, melanin pigmenti tarafından emilen bir ışık yayar. Kıl köklerini hedefleyen lazer ışını, cilt altında ısı enerjisine dönüşerek kıl köklerini tahrip eder. Çevre dokulara hasar vermeden sadece kıl kökünde hasar yaratarak yeni kıl üretimi engellenir. Uygulamadan 2-3 hafta sonra uzayan tüm kıllar vücuttan atılır. Lazer epilasyonda, kılların uzama döngüsü ve bu döngünün vücudun farklı bölgelerinde nasıl değiştiğini anlamak önemlidir.

Kılların Uzama Döngüsü

Kılların uzama döngüsü 3 evredir:

Anagen Faz (Büyüme Fazı): Kılların aktif olarak büyüdüğü evredir, kıl gövdesi cilt yüzeyinde görünmektedir. Kılda melanin pigmentinin en yoğun olduğu dönemdir. Kılın kıl köküne bağlı olduğu bu evre, lazer epilasyona yanıtın en uygun olduğu evredir. Lazer ışını kıl köküne en iyi şekilde bu evrede iletilir.

Katagen Faz (Regresyon Fazı): Kılların regrese olduğu yani gerilediği bu evre dinlenme dönemine geçiş evresidir. Kılların bu aşamada kıl kökü ile bağlantısı olmadığı için lazer epilasyondan etkilenmezler. Bu evre bu nedenle lazer epilasyon için uygun değildir.

Telogen Faz (Dinlenme Fazı): Kılların uzamasının durduğu evredir. Kıllar bu evrede kıl kökünden tamamen ayrılmıştır. Bu evrede lazer epilasyon yapıldığında var olan kıllar tahrip edilebilse bile kıl kökü tahrip olmaz. Dolayısıyla lazer epilasyon etkisini gösteremez.

Lazer epilasyonda uzun süre etkili sonuçlar elde edebilmek için lazer ışınının anagen faz sırasında kıl köküne iletilmesi gerekir. Kıl kökünde lazer ışını, ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder. Kıl kökü tahrip olur ancak tek bir seansta tamamen ortadan kalkmaz, her seansta bir miktar daha hasara uğrayıp yavaş yavaş etkinliğini kaybeder. Anagen fazdaki kılın kökü tahrip olduğunda, kendini tedavi edip yeniden kıl üretebilmesi için ortalama 2 ay geçmesi gerekir. Bu sürenin sonunda yeniden çıkan kıl daha önceki haline göre daha incedir ve rengi de biraz daha açılmıştır. Anagen evreden sonra kıllar katagen evreye geçerler. Yaklaşık 2-3 hafta süren bu evrede kıl kökünde yapısal ve kimyasal değişiklikler oluşur. Ardından kılların dinlenme evresi olan telogen faz başlar. Telogen faz, lazer epilasyondan sonra kılların döküldüğü evredir. Yaklaşık 2-3 ay süren bu evrede kılın uzaması tamamen durmuştur. Lazer epilasyonun etkili olabilmesi için anagen fazdayken uygulama yapmak gerekir. Ancak vücuttaki kılların hepsi aynı fazda değildir, bu nedenle  tedavi seansları arasında 6-8 hafta olması gerekmektedir.

Lazer epilasyonun etki mekanizmasından da anlaşılacağı üzere vücuttaki kıl kökleri, her seansta lazer ışınının dönüştüğü ısı enerjisi ile kademeli olarak tahrip edilmekte ve sonunda tamamen yok edilmektedir. Eğer lazer ışını doğru teknoloji ile kıl kökünde ısı enerjisine dönüşemezse etkili bir lazer epilasyondan söz etmek mümkün olamaz.

 

 

BUZ LAZER BENZER YAZILAR
Sahte Buz Lazer Cihazlarındaki Tehlike

Her geçen gün artan sahte Buz Lazer cihazları sağlık açısından ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Bu tehlikeleri anlatmadan önce gerçek Buz Lazer cihazları hakkı...

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

İstenmeyen kıl ve tüylerinden kalıcı olarak kurtulmak için lazer epilasyon tedavisine başlayan herkesin aklında beliren ilk soru dökülmelerin ne zaman olacağı y...

Detayli Bilgi Al
25 Soruda Soprano Titanium Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Soprano Titanium hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını aşağıdaki yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyonda Yapılan 7 Yaygın Hata

Vücuttaki istenmeyen tüyler hem kadınlar hem de erkekler için sinir bozucu olabiliyor.

Detayli Bilgi Al
Cihaz Satışı Nerelerde Yaptırabılırım