Buz Lazer
Buz Lazer

Lazer Epilasyonun Etkinliğini Belirleyen Faktörler

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkili ve sağlıklı yöntemi lazer epilasyondur. Tüm dünyada en çok başvurulan medikal kozmetik uygulamalarının başında lazer epilasyon yer almaktadır. Sonuçların kalıcı olması, hijyenik bir şekilde tüylerin giderilmesi gibi etkenlerden dolayı kadınlar kadar erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Her geçen gün büyüyen lazer epilasyon pazarında teknolojiler de gelişmekte ve Buz Lazer gibi yenilikçi teknolojilerle ağrısız, yan etkisiz güvenli lazer epilasyon yapılabilmektedir.

Lazer epilasyon ortalama 6-8 seansta istenmeyen tüylerde % 80-90 oranında kalıcı azalma sağlamaktadır. Tüm dünyada kabul görmüş bu oran kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Seans sayıları için de aynı durum söz konusudur. Bazı kişiler örneğin; bacaklarındaki istenmeyen tüylerden 4 seansta kurtulurken bazı kişiler 7-8 seansa ihtiyaç duymaktadır.

Seans Sayısı ve Kılların Azalma Oranını Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Lazer epilasyonda seans sayısını ve kılların azalma oranını belirleyen bazı faktörler vardır. Bunların başında kullanılan lazer epilasyon cihazı gelmektedir. FDA onayına sahip lazer epilasyon cihazlarının kullanılması kuşkusuz tedavi etkinliği belirleyen en önemli unsurdur. Cihaz kullanıcılarının eğitim almış uzman kişiler olması da tedavi etkinliğinde önemlidir. Hatalı dozlarla uygulama seans sayısını uzatmanın yanı sıra istenmeyen yan etkilerin görülmesine de neden olabilmektedir.

Lazer epilasyonun etkinliğini belirleyen diğer önemli faktör de kişinin cilt rengidir. Lazer epilasyon kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından yoğun olarak emilerek etki eder. Kıl tarafından emilen lazer ışını kıl köküne iletilir ve kıl kökünde ısı hasarı yaratarak kıl kökünü tahrip eder. Lazer epilasyonun kısaca etki mekanizması bu prensibe dayanır. Dolayısıyla cilt rengi ne kadar açıksa o oranda yüksek enerji uygulanarak lazer epilasyon işlemi yapılabilir. Koyu renkli cilt tonuna sahip kişilerde lazer enerjisi daha dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü yansıyan lazer enerjisi koyu renkli ciltlerde yanık gibi istenmeyen yan etkiler oluşturabilir. Bu nedenle açık tenli kişilerde melanin emilimi yüksek Alexandrite lazerler tercih edilirken, koyu renkli cilt tipleri içinse düşük melanin emilimine sahip Diode ve Nd:YAG lazer cihazları kullanılmaktadır. Gelişen teknolojiler artık tüm cilt tiplerinde güvenle etkili lazer epilasyon yapabilen cihazların tasarlanmasını sağlamıştır. Bu amaçla dünyanın ilk ve tek 3 dalga boyuna sahip lazer epilasyon cihazı Buz Lazer™ Platinum geliştirilmiştir. Buz Lazer™ Platinum Tüm cilt tiplerinin etkili ve kalıcı lazer epilasyonunda günümüzün en gelişmiş teknolojisidir.

Kıl rengi ve kıl yoğunluğu da lazer epilasyonun etkinliğinde önemlidir. Kalın ve koyu renkli kıllar yüksek melanin emilimi ile lazer ışınını kuvvetli bir şekilde emerken, kıl inceldikçe emilim zayıflamaktadır ve cilde zarar vermeden kıl köküne lazer enerjisini iletmek zorlaşmaktadır. 3 dalga boyuna sahip Buz lazer™ Platinum her 3 dalga boyunun avantajından yararlanarak ince kıllarda ve hatta açık renkli kıllarda da etkili sonuçlar alınmasını sağlar.

Lazer epilasyon yapılacak kişinin yaşı, hormonal durumu, kullandığı bazı ilaçlar da seans sayısını belirleyici faktörlerdir. Hormonal düzensizlik, kullanılan hormon ilaçları lazer epilasyondan istenilen düzeyde yanıt alınmasını engeller, daha fazla seans sayısına ihtiyaç duyulabilir. Hormon üretiminin fazla olduğu ergenlik döneminde de aynı durum söz konusudur.

BUZ LAZER BENZER YAZILAR
Sahte Buz Lazer Cihazlarındaki Tehlike Sahte Buz Lazer Cihazlarındaki Tehlike

Her geçen gün artan sahte Buz Lazer cihazları sağlık açısından ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Bu tehlikeleri anlatmadan önce gerçek Buz Lazer cihazları hakkı...

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür? Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

İstenmeyen kıl ve tüylerinden kalıcı olarak kurtulmak için lazer epilasyon tedavisine başlayan herkesin aklında beliren ilk soru dökülmelerin ne zaman olacağı y...

Detayli Bilgi Al
25 Soruda Soprano Titanium Hakkında Bilmeniz Gerekenler 25 Soruda Soprano Titanium Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Soprano Titanium hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını aşağıdaki yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyonda Yapılan 7 Yaygın Hata Lazer Epilasyonda Yapılan 7 Yaygın Hata

Vücuttaki istenmeyen tüyler hem kadınlar hem de erkekler için sinir bozucu olabiliyor.

Detayli Bilgi Al
Cihaz Satışı Nerelerde Yaptırabilirim