Lazer Epilasyon: Bilmeniz Gereken Her Şey

Hayallerinizdeki gibi pürüzsüz ve yumuşak bir cilde sahip olmak için tıraş, ağda gibi yöntemler yaptırmanız gerekmez. Eğer bu yöntemlerden bıktıysanız ve kalıcı bir çözüm arıyorsanız tek seçeneğiniz var: Lazer Epilasyon.

Lazer epilasyon cihazları ile cilde lazer ışını verilir. Bu lazer ışını kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından emilerek kıl köküne iletilir. Kıl kökünde ısı enerjisine dönüşerek kıl kökü tahrip edilir. Lazer epilasyon esnasında sadece büyüme evresindeki kıl kökleri tahrip olurken, gerileme ve dinlenme evrelerindeki kıl kökleri lazer ışınından etkilenmezler. Büyüme evresindeki kıl kökleri her seansta bir miktar tahrip olur ve belli bir süre sonra artık kıl üretemeyecek düzeye gelir. Tamamen tahrip olan kıl köklerinden bir daha kıl çıkmaz.

Lazer epilasyon seans sayısı kılın yoğunluğu, kalınlığı, rengi, bulunduğu bölge, cildin rengi gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterse de ortalama 6-8 seanstır. Lazer epilasyondan ortalama 2-3 hafta sonra kıllar kendiliğinden dökülür, sonra yeniden uzar. Bu döngü yaklaşık 6-8 hafta sürer. Bu nedenle lazer epilasyon seans aralığı 6-8 haftadır. Seansların bitiminde kıllarda %80-90 oranında azalma olur. Bu tüm dünyada kabul edilen ortalama değerdir. Kalan çok az sayıda kıl ise tüy şeklinde çıkar, istendiğinde bu tüyler için senede 1 kez uygulama yapılabilir.

Lazer epilasyonda kullanılan lazer dalga boyları Alexandrite, Diode ve Nd:YAG olmak üzere 3 adettir. Her bir lazer cihazı farklı bir dalga boyu kullanır. Alexandrite lazerler açık tenli kişilerde ve kalın kıllarda etkiliyken, Diode ve Nd:YAG lazerler koyu tenli kişilerde ve ince kıllarda da güvenle kullanılabilir.

Lazer epilasyonda kullanılan cihazların mutlaka FDA onayına sahip tıbbi cihazlar olması gerekir. Sağlığı tehdit edebilecek yan etkilerden kaçınmak için FDA onayı bulunmayan cihazlarla uygulama yaptırmaktan kaçınmak gerekir.

Buz Lazer Platinum: 3 Dalga Boylu Lazer Epilasyon

Buz Lazer epilasyon son yılların en çok tercih edilen lazer epilasyon yöntemidir. Cildi -3 dereceye kadar soğutan patentli ICE teknolojisine sahiptir ve bu sayede neredeyse tamamen ağrısız bir epilasyon sunması tercih edilme nedenidir. FDA onayına sahip Buz Lazer Diode lazer cihazıdır. Buz Lazer cihazının en son modeli Buz Lazer Platinum ise 3 dalga boyuna sahiptir; Alexandrite, Diode ve Nd:YAG. Üç dalga boyunun avantajı ile tüm cilt t iplerinde ve tüm kıl tiplerinde lazer epilasyon yapılabilmesine olanak tanır. Buz Lazer gibi Buz Lazer Platinum da FDA onayına sahiptir ve her iki cihaz ile yaz aylarında da uygulama yapılabilmektedir.

Alexandrite lazer ile bronz tene uygulama yapılmaz, cildin renginin açılması için minimum 1 ay beklemek gerekir. Buz Lazer cihazları ile bu süre sadece 1 haftadır, güneş temasından 1 hafta sonra uygulama yapılabilir. Bu süreler solaryum için de geçerlidir.

Lazer epilasyondan sonra mutlaka SPF 30 veya üzeri bir güneş koruyucu kullanmak gerekir. 24 saat süreyle su temasından kaçınmak, cildi aşındırabilecek peeling, kese gibi uygulamalara 1 hafta ara vermek gerekir.

Lazer epilasyon FDA onayına sahip cihazlarla, eğitim almış kişiler tarafından uygulandığında yan etki riski yok denecek kadar azdır. Hatalı dozlarla uygulama yapıldığında ciltte yanık ve sonrasında iz kalma riski vardır. Bu nedenle merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde asla uygulama yaptırılmamalıdır.

Epilepsi hastalarına, hamilelere, ışığa karşı hassasiyeti olanlara, son 6 ayda Roaccutane ilacı kullananlara, cilt kanseri geçirmiş kişilere, ergenlik döneminde olanlara, altın preparatları ile tedavi görenlere, uygulama yapılacak alanda açık yara veya enfeksiyonu olan kişilere lazer epilasyon yapılamaz.

 

 

BUZ LAZER BENZER YAZILAR
Dudak Üstü Lazer Epilasyon

Dudak üstündeki kalın kılların lazer epilasyonu daha kolaydır. Ancak ilerleyen seanslarla birlikte kıllar incelmeye başladığında, birçok lazer epilasyon yöntemi...

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyonda Yenilikler

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerle mücadelede en kalıcı ve en sağlıklı metottur. Kadın/Erkek milyonlarca kişi lazer epilasyondan yararlanmaktadır.

Detayli Bilgi Al
Yeni Nesil Lazer Epilasyon

1997 yılında FDA onayı alan lazer epilasyon istenmeyen tüylerle mücadelenin en kalıcı yöntemi olarak yıllardır uygulanmaktadır.

Detayli Bilgi Al
Lazer Epilasyon ile Pürüzsüz Ciltler

İstenmeyen tüylerin giderilmesinde kullanılan tıraş, krem, ağda gibi yöntemler geçici çözümdür.

Detayli Bilgi Al
Cihaz Satışı Nerelerde Yaptırabılırım