Lazer Epilasyondan Sonra Oluşan Beyaz Lekeler Geçer Mi?

Ö***
İyi günler, ben kışın lazer epilasyon yaptırdım. Bacaklarımda yanık oldu, ten rengim koyu olduğu için yandığımı söylediler.Yanık için kremler kullandım. Sonra kabuk bağladı yanıkların olduğu yerler. Kabuklar düştükten sonra beyaz lekeler oluştu. Bu beyaz lekeler geçer mi acaba?
Buz Lazer
Merhabalar,lazer epilasyon sonrası yanık olması genellikle uygun olmayan dalga boyu seçimi ve/veya yüksek enerji kullanımı sonucu gelişmektedir. FDA onayına sahip olmayan cihazlarla yapılan uygulamalar da yanık ve benzeri komplikasyonlara neden olabilmektedir. Yanık sonrası gelişen beyaz lekeler hipopigmentasyon olarak adlandırılır, renk pigmentinin azalması sonucu görülür. 6 ay-1 yıl arasında tekrar pigment oluşacaktır. Bu durum bazen daha uzun da sürebilir. Buz Lazer koyu ve bronz tenler dahil tüm cilt tiplerinde yanık ve benzeri komplikasyon olmadan lazer epilasyon yapılmasına olanak tanır.
K***
Ben 2 seans lazer epilasyon yaptırdım, bacağım bazı yerlerinde beyaz lekeler meydana geldi. Bu lekeler geçer mi acaba?
Buz Lazer
Merhabalar, beyaz lekeler yani hipopigmentasyon cildin o bölgesinde melanin pigmentinin azalması sonucu gelişir. Genellikle yanık gelişmesi sonucu, bronz tene uygulama yapılması, hatalı lazer dalga boyu seçimi, yüksek enerji verilmesi gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bu beyaz lekelerin geçmesi için cildin yeniden renk pigmenti üretmesi gerekir. Bu durum 6 ay-1 yıl sürebilir. Bazen daha uzun süre de gerekebilir.
A***
Lazer epilasyon sonucu bacaklarım yandı kremler kullandım sonra kabuk bağladı yanan yerler daha sonra döküldü şimdi ten rengi mden çok açık beyaz leke gibi duruyor dediğiniz gibi 6-1 yıl kadar geçebilir fakat geçmesi için güneşe mi tutmamız gerekiyor sonuçta bronz tenliyim güneşe tutarsak mı renk pigmentleri üretir
Buz Lazer
Merhabalar, bahsettiğiniz beyaz lekeler hipopigmentasyondur. Yani ciltte pigment ve dolayısıyla renk kaybıdır. Hipopigmentasyon genellikle kendiliğinden geçer ve bir tedavi önerilmez. Güneş, cildinizde koyu renkli lekelere de neden olabilir. Bu yüzden güneşe çıkmadan mutlaka uygun bir güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyiniz.
G***
benimde malesef 5 hafta önce laser epilasyonla bacaklarim ve karnim yandi kabuk bagladi düsdü ve beyaz yuvarlak izler kaldi. sizce gecicekmi yoksa bi ömür bununlami yasicam cok korkuyorum. öneriniz varmi nemlendiricimi kullanim yoksa kurumu kalsin? yapan kadin 4hafta sonra solaryuma git gecer dedi bu dogrumu yoksa daha mi kötü olur acaba?
Buz Lazer
Merhabalar, lazer epilasyonda uygun olmayan dalga boyu seçimi, hatalı parametre kullanımı, FDA onayına sahip olmayan cihazlarla yapılan uygulamalardan sonra ciltte yanık oluşabilmektedir. Cilt yanıklarından sonra görülen hipopigmentasyon denilen beyaz lekeler, o bölgede pigment azalmasına bağlı olarak gelişir. Cilt yeniden pigment üretmeye başlayınca lekeler geçer, tekrar pigment oluşması cildin yapısına bağlı olarak 6 ay-1 yıl arasında değişebilir. Cildi her zaman nemlendirmek gerekir. Dolayısıyla nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Ancak nemlendirmek lekeleri tedavi etmez.

Sorunuzu Sorun

Diğer Sorular

Cihaz Satışı Nerelerde Yaptırabılırım